×

10 ایده برای انتخاب دستگیره کابینت مناسب

حدیث روزبهانی
18 شهریور 1399
دقیقه زمان برای مطالعه
10 ایده برای انتخاب دستگیره کابینت مناسب

انتخاب دستگیره کابینت مناسب در بازار متنوع و انواع برندها کار دشواریست که با در نظر گرفتن برخی فاکتورها که در این مطلب بدان می پردازیم با خیال آسوده می توان برای آشپزخانه تازه تان تصمیمات شگفت انگیز بگیریید. حتما به این مساله واقف هستید که در طراحی دکور کابینت خود توجه به برخی فاکتورهای کوچک و ریز، تغییرات شگرف در ظاهر منزل ایجاد می کند. دستگیره کابینت یکی از فاکتورهای مهم و اساسی است که انتخاب صحیح آن به ظاهر کابینت جلوه و صفایی ویژه می بخشد. انتخاب درست این محصول عمر کابینت را افزایش داده و باعث جلوگیری از انتقال لکه و روغن به بدنه کابینت می شود. شما ممکن است در حین فرایند آشپزی چندین بار ناچار با باز و بسته کردن درب کشو و کابینت باشید که وجود دستگیره مانع از چرب شدن یا کثیف شدن آن می شود.

در ادامه شما را با 10 ایده در انتخاب صحیح دستگیره کابینت مناسب برای آشپزخانه آشنا می سازیم.

1-اولویت راحتی کار با دستگیره کابینت

اولویت راحتی کار با دستگیره

شما قرار است در طول روز بارها و بارها کشو و درب کابینت را باز وبسته کنید، بنابر این لازم است اولین فاکتوری که در انتخاب مد نظر قرار می دهید راحتی در به دست گرفتن این محصول می باشد. هنگام خرید این محصول آنرا در دست لمس کرده و تصور کنید در حال باز کردن کشو کابینت هستید. هرگز از دستگیره هایی که لبه آن دارای برش تیز و ناصاف می باشد استفاده نکنید چرا که دست شما در حین باز کردن درب کابینت آسیب می بیند.

2- توجه به زیبایی ظاهری دستگیره

توجه به زیبایی ظاهری دستگیره کابینت

در کنار راحتی دستگیره، زیبایی ظاهری این محصول بسیار چشمگیر می باشد. رنگ کابینت خود را در نظر بگیریید و به مدل و شکل ظاهری دستگیره نیز توجه کنید. اگر می توانید تکه ای از ام دی اف کابینت را به هنگام خرید همراه داشته باشید و دستگیره را روی طرح کابینت خود امتحان کنید یا می توانید چند مدل از محصول که مورد پسند شما واقع شده است را از فروشنده به امانت بگیریید و در منزل آن را روی طرح کابینت خود امتحان کنید و از میان مدل ها یکی را انتخاب کنید.

3-توجه به کاربرد و استفاده از دستگیره

کاربرد دستگیره

انتخاب دستگیره با توجه به نوع کابینت های بالایی یا پایینی می تواند متفاوت باشد. همینطور دستگیره ای که بر روی کشو استفاده می شود با دستگیره ای که بر روی درب کابینت استفاده می شود فرق دارد. البته شما می توانید طرح مخصوص به خود را داشته باشید و در همه کابینت ها از یک نوع محصول استفاده کنید اما باید این نکته را در نظر بگیریید که اگر آشپزخانه ای بزرگ دارید استفاده از یک نوع دستگیره حالتی تکراری در ظاهر و دکور آشپزخانه ایجاد خواهد کرد.

در کشو های کابینت معمولا از دستگیره های خطی و کشیده استفاده می شود تا تحمل وزن کشو را داشته باشد، همینطور در بعضی آشپزخانه ها از دو دستگیره خطی کوچک بر روی یک کشو استفاده می کنند تا با دو دست کشو را بتوانیم باز کنیم.

برای درب های کابینت بهتر است از دستگیره دکمه ای استفاده کنیم و برای کابینت های ایستاده از دستگیره های متری و پروفیل ها استفاده می کنند.

4- توجه به مدل نصب دستگیره

jتوجه به شیوه نصب و مدل نصب دستگیره

از دیگر فاکتورهای انتخاب صحیح دستگیره شیوه نصب شما می باشد. برای کشو که معمولا از دستگیره خطی استفاده می شود شکل نصب آن به شکل افقی و برای نصب دستگیره خطی بر روی درب کابینت شکل نصب آن به شکل عمودی در نظر گرفته میشود. یکی از دلایلی که برای این مدل نصب در نظر گرفته می شود، ایجاد خطای دید و بلندتر دیده شدن سقف آشپزخانه می باشد. همینطور در آشپزخانه های مدرن که فقط از دستگیره خطی استفاده می شود استفاده همزمان از دو مدل نصب افقی و عمودی از تکرر و ظاهر خسته کننده جلوگیری کرده و در ظاهر کابینت ها تنوع ایجاد می کند.

5- توجه به مدل دستگیره

توجه به مدل دستگیره

دستگیره آشپزخانه در سه مدل دستگیره کلاسیک و سرامیکی، دستگیره مدرن، و دستگیره توکار در بازار موجود است. دستگیره های سرامیکی و کلاسیک دارای رنگ زیتونی و مدل قدیمی هستند که بر روی آن ها سنگ سرامیکی سفید به کار رفته شده است و معمولا در روی سرامیک آن ها نقش و نگار و طرح دیده می شود. از دستگیره های سرامیکی معمولا بر روی کمدهای کلاسیک و یا کابینت ممبران که دارای فرو رفتگی و برجستگی در سطح خود می باشد و شیوه ای کلاسیک دارد استفاده می شود.

دستگیره های خطی یکی از زیر مجموعه های دستگیره مدرن می باشد که بر روی کابینت های مدرن که دارای سطح صاف و صیقلی و ساخته شده از چوب ام دی اف می باشد استفاده می شود.

دستگیره توکار نیز یکی دیگر از مدل های محبوب آشپزخانه های امروزی است که به شکل متری به فروش می رسد و کابینت کار شما آن را به اندازه درب کابینت برش می دهد. از این مدل معمولا بر روی کشو ها و بیشتر در لبه کمدهای دیواری و کابینت های ایستاده بلند استفاده می شود.

6-توجه به رنگ دستگیره

انواع رنگ های دستگیره کابینتی

انتخاب رنگ دستگیره شاید کمی مشکل باشد که با در نظر گرفتن برخی فاکتورها این کار آسان می شود. رنگ دستگیره معمولا در رنگ های کروم، استیل، نقره ای مات، طلایی،زیتونی و مسی تولید می شود، البته رنگ مشکی نیز در بازار یافت می شود. اگر در انتخاب رنگ دستگیره کابینت دچار تردید هستید به این مساله فکر کنید که قرار است چه رنگ وسایل تکمیلی در آشپزخانه نصب کنید. مثلا اگر قرار است از سینک نقره ای، یخچال کروم و فر نقره ای رنگ استفاده کنید رنگ دستگیره شما نیز مشخص است که بهتر است نقره ای باشد البته گاهی اوقات نیز می توان از کنتراست  استفاده کرد و رنگی عکس وسایل خود انتخاب کنید مثلا می توانید از دو رنگ ترکیبی کروم و طلایی استفاده کنید و جلوه ای ویژه به ظاهر آشپزخانه ببخشید.

7-توجه به فرم آشپزخانه و استفاده از تعادل

توجه به فرم آشپزخانه و تعادل برای نصب دستگیره کابینت

بهتر است بین سلیقه شخصی خود و فرم آشپزخانه تعادل ایجاد کنید.مثلا برای درب های بزرگ بهتر است از دستگیره های بزرگ تر استفاده کرد. یا برای کشوهای بزرگ می توان دو دستگیره خطی به کار برد تا تحمل وزن کشو را داشته باشد. همینطور باید سایز دستگیره در تناسب و هارمونی با سایز آشپزخانه شما و سایز درب و کشو باشد. توجه به سه فاکتور تعادل، زیبایی و عملکرد صحیح وسیله باید جزیی از سلیقه شخصی شما در انتخاب قرار گیرد.

8- توجه به جنس و مواد به کار رفته در دستگیره

توجه به جنس و مواد به کار رفته در دستگیره

جنس اکثر دستگیره ها از سرب یا زاماک ساخته می شود  که نوعی فلز ترکیبی می باشد و کیفیت آن به سبک و سنگینی سرب و همینطور نوع آبکاری آن بستگی دارد.بهتر است در انتخاب خود به میزان لکه گیری و مقاومت و ضد زنگ بودن جنس توجه کنید.

9- برآورد قیمت در کنار کارایی

برآورد قیمت و پرداخت هزینه

تنوع قیمت دستگیره در بازار به شدت نوسان دارد که در انتخاب خود باید دو فاکتور جنس مناسب و قیمت مناسب را در نظر بگیریید. قیمت دستگیره ممکن است از 3000 تومان تا 300 هزار تومان متغیر باشد که با توجه به فاکتورهایی که در بالا بدان اشاره شد می توانید انتخابی معقول انجام دهید.

10-توجه به نوع کابینت

توجه به نوع کابینت و انتخاب دستگیره مناسب

کابینت آشپزخانه در سه مدل کابینت کلاسیک، کابینت مدرن و مدلهای مابین کابینت مدرن و کلاسیک ساخته می شود. برای کابینت های کلاسیک که معمولا از چوب ساخته می شوند از دستگیره های کلاسیک همانند دستگیره سرامیکی و برای کابینت مدرن که از ام دی اف صاف و ساده و صیقلی ساخته می شود از دستگیره های تک پیچ و معمولا خطی استفاده می کنند و برای کابینت های مابین می توان از ترکیبی ما بین استفاده کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

30 مدل از برندهای مختلف آبچکان آشپزخانه

30 مدل از جدیدترین آبچکان ظرفشویی کابینت

برای آشپزخانه انتخاب آبچکان مناسب به اندازه انتخاب اجاق گاز و یخچال اهمیت دارد. ما روزانه به ...
حدیث روزبهانی
25 مرداد 1400
جک کابینت

درباره جک کابینت

درباره جک کابینت با توجه به انواع مختلف جک های کابینت و تنوع آن ها نکات زیر را برای ...
imausr
13 بهمن 1398
10 علت برای استفاده از پریز توکار به جای پریزهای معمولی

10 علت برای استفاده از پریز توکار به جای پریزهای معمولی

بطور معمول در نزدیکی کف و کنار دیوار عادت به دیدن پریزهای برق داریم. در آشپزخانه نیز ...
imausr
26 مرداد 1399
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • SKU
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • Add to cart
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه