خرید آسان، سریع و راحت از محصولات سایت : 2236117-0910
خرید آسان، سریع و راحت از محصولات سایت : 2236117-0910

0 تا 100 ایده های طراحی کلوزت روم حرفه ای اتاق خواب

0 تا 100 ایده های طراحی کلوزت روم حرفه ای اتاق خواب-ایمایراق

کلوزت روم یا اتاق لباس در اتاق خواب با نام های دیگری همچون walk in closet شناخته می شود و یکی از بخش های مهم در طراحی داخلی نوین است. کلوزت روم فضایی را جهت چیدمان انواع پوشاک و لباس فراهم می نماید. همچنین طراحی اتاق لباس در اتاق مختص به خواب موجب می شود که فضای داخلی مدرن، شیک و لاکچری جلوه دهد. البته نظم بسیار زیادی به اتاق می بخشد. کلوزت روم در معماری منازل ایرانی چندان رایج نبوده و هنوز ابهاماتی در مورد آن وجود دارد.

راهنمای طراحی کلوزت روم حرفه ای اتاق خواب

در طراحی و دکوراسیون داخلی منازل مسکونی به غیر از وجود فضای مناسب برای اتاق خواب، باید استفاده از آینه قدی، جاکفشی و کمد دیواری فراموش نشود. بنابراین طراحی و ساخت کلوزت روم در اتاق مختص به خواب، شرایط لازم را جهت نگهداری و چیدن پوشاک و لباس فراهم می نماید. همچنین در طراحی داخلی اتاق به سبک مدرن، تغییرات ویژه ای ایجاد می شود که می توان به تخصیص دادن فضای بخصوص برای آینه، جاکفشی و کمد های لباس اشاره کرد. البته به غیر از موارد ذکر شده می توان کمدهای مخصوص کراوات، کلاه، کیف، اکسسوری و میز کنسول را نام برد. پس برای طراحی کلوزت روم در اتاق مختص به خواب باید در مرحله نخست هزینه را در نظر گرفت تا در طراحی کلیه استانداردها رعایت گردد و نتیجه مطلوب و نهایت خروجی مورد تأیید باشد. پس رعایت نکات زیر در طراحی کلوزت روم الزامی است.

ابعاد و متراژ کلوزت روم ساده در اتاق خواب

ابعاد اتاق لباس از اهمیت زیادی برخوردار است و بایستی با توجه متراژ اتاق خواب و حتی متراژ ساختمان و تعداد کمدهای مورد استفاده برای چیدمان پوشاک، اکسسوری، کفش و کیف تعیین گردد. پس طراحی کلوزت روم کوچک که آمد و رفت در آن دشوار بوده، تعداد کمدهای آن خیلی کم است و لباس ها به راحتی در آن قرار نمی گیرد، بدون شک نتیجه بخش نخواهد بود. درنتیجه نبود آن بر بودنش ارجحیت دارد.

کمد چند منظوره در کلوزت روم یا اتاق خواب

همان گونه که در بالا ذکر شد، ابعاد کلوزت روم حتی ساده حائز اهمیت بوده و در شرایطی که نتوان فضای زیادی به آن اختصاص داد باید از کمدهای چندمنظوره استفاده کرد. زیرا این کمدها قادر به جای دادن و چیدن انواع لباس ها در ابعاد و سایزهای مختلف می باشند بدون اینکه از نظم فضا بکاهند.

مبلمان و پاف در واک این کلوزت اتاق خواب

یکی از مهم ترین موارد در کنار رگال لباس و کمدهای دیواری کلوزت روم یا اتاق خواب وجود مبلمان یا پاف برای نشستن است. زیرا برای پوشیدن لباس و کفش باید با استراحت و سلیقه صورت گیرد. بنابراین بسته به متراژ، ابعاد و اندازه کلوزت روم استفاده از انواع پاف یا مبل شزلون متفاوت است.

نورپردازی کمد در اتاق خواب

نورپردازی کمد از اهمیت بالایی در دکوراسیون داخلی اتاق خواب و کل فضای ساختمان دارد. زیرا با انجام حرفه ای نورپردازی می تواند فضای داخلی کلوزت روم را کوچک‌تر یا بزرگ‌تر جلوه دهد. حال اگر نوار پردازی کمد توسط متخصص صورت گیرد علاوه بر افزایش دید، فرد به آسانی می تواند اندام خود را در آینه های قدی مشاهده نماید و اتاق مختص به خواب جلوه بهتری داشته باشد. این موضوع بیشتر برای اتاق لباس مدرن با پروفیل درب شیشه ای کمد مناسب است.

پروفیل درب شیشه ای کمد در کلوزت روم اتاق خواب

استفاده از پروفیل درب شیشه ای کمد کلوزت روم در معماری مدرن بسیار رایج بوده و در طراحی کلوزت روم های لاکچری به وضوح دیده می شود. زیرا این درب ها به شکل کشویی هستند و فضای نسبتاً کمی از اتاق مختص به خواب را اشغال می نمایند. همچنین برخی از این نوع درب ها از آینه ساخته شده اند که فضای داخل کلوزت روم و اتاق مختص به خواب را بزرگ تر و مدرن تر به نمایش می گذارند. پس چنین چیدمانی از کاربرد بالایی برای اتاق مستر برخوردار بوده و دلیل آن متراژ بالا و لوکس بودن آن در مقایسه با سایر اتاق ها است.

آینه قدی در کلوزت روم اتاق خواب

یکی از کلیدی ترین مورد، وجود آینه قدی در کلوزت روم است. زیرا با انتخاب مناسب آینه قدی با ابعاد و اندازه اتاق، شرایط را برای پرو و پوشیدن انواع لباس ها فراهم می نمایید. البته اکثر کلوزت روم ها بدون نور طبیعی و پنجره بوده که باید محل قرارگیری آینه قدی در اتاق از نورپردازی مناسبی برخوردار باشد. همچنین آینه های قدی از تنوع بالایی برخوردار هستند. پس اگر متراژ کلوزت روم یا bedroom کم باشد بهترین گزینه انتخاب آینه چندمنظوره است.

میز اتو توکار

باز و بسته کردن میز اتو در منزل به یکی از مشکلات خانم ها تبدیل شده که علاوه بر هدر رفتن زمان، جلوه ناخوشایندی به فضای داخلی خانه می دهد. بنابراین امروزه با نصب میز اتو توکار در کلوزت روم یا اتاق خواب، اتو کردن لباس ها خیلی آسان شده است. البته انواع میز اتو در بازار وجود دارد که به فضای زیادی نیاز داشته و متقاضی را از عمل اتو کردن لباس ها منصرف می نماید. ولی با طراحی میز اتو توکار در اتاق لباس این مشکل را حل کرده است. پس این اتوهای مخفی و توکار به صورت داشبوردی، تاشو و ریلی در فضای داخلی کلوزت روم بسته به اندازه و ابعاد آن طراحی و ساخته می شوند.

سنسور داخل کمد و چراغ داخل کمد کلوزت روم اتاق خواب

با پیشرفت فناوری در حوزه نورپردازی، استفاده از سنسور داخل کمد و چراغ داخل کمد بسیار رایج است. پس با نصب سنسور داخل کمد و به محض باز شدن درب، به صورت اتوماتیک، سنسور فعال می شود که روشن شدن چراغ داخل کمد را به دنبال دارد. مجدداً با بسته شدن درب کمد، سنسور به صورت اتوماتیک خاموش می شود. درنتیجه چراغ داخل کمد نیز خاموش می گردد. این سنسورها را می توان به صورت دفنی یا توکار نصب کرد. همچنین از سایز و ابعاد کوچکی برخوردار بوده که می توان در بدنه چوب یا ام دی اف مخفی کرد. البته سنسورها بر ظاهر کمد کلوزت روم تأثیری نداشته و روشنایی داخلی را به صورت هوشمند کنترل می نمایند.

مزایای انتخاب کلوزت روم در اتاق خواب

کلوزت روم در اتاق خواب با تفکیک تمام وسایل، پوشاک، کیف، کفش، اکسسوری و…کمک ویژه ای به استفاده بهینه و مفید از فضا می نماید. سپس جلوه زیبا و خاصی به اتاق مختص به خواب می بخشد. البته بیشتر واک این کلوزت ها دارای میز آرایش یا میز توالت می باشند. بنابراین فضایی جهت نگهداری لباس و پوشاک مورد استفاده و هم به عنوان مکان تعویض لباس، حاضر شدن، اتو کردن لباس و …به کار می روند. از دیگر مزایای این اتاق لباس ها استفاده بهینه و نظم دهی به فضای اتاق است. زیرا از ابتدای آماده شدن تا انتهای آن می توانید در کلوزت روم باشید و bedroom خود را از شلوغی و هرج و مرج در امان نگه دارید.

عوامل مؤثر بر طراحی کلوزت روم در اتاق خواب

از عوامل مؤثر بر طراحی کلوزت روم در bedroom می توان به شرایط ذخیره سازی، فضای موجود و بودجه اشاره کرد. زیرا هر فرد عاقلی قبل از شروع کاری در مرحله نخست به موضوع، راه حل و نتیجه آن فکر می کند و بعد کار را آغاز می نماید. پس باید هدف از طراحی کلوزت روم تعیین شود. برای مثال اگر فضای ذخیره سازی کوچک است طراحی و ساخت کلوزت روم در چنین فضایی کار درست و عاقلانه ای به نظر نمی رسد. بنابراین بایستی در مرحله اول شرایط را مدنظر گرفت و هدف را تعیین کرد و بعد پروسه را شروع نمود.

انواع سبک های کلوزت روم در اتاق خواب

کلوزت به سبک کلاسیک

کلوزت روم به سبک کلاسیک برای اتاق خواب یا منازل کلاسیک متناسب است. زیرا این سبک از کلوزت روم ها در متراژهای بالا طراحی و ساخته می شوند که در دکوراسیون داخلی از قفسه ها و کمدهای چوبی استفاده می کنند. حال اگر اجزای چوبی، رنگ تیره تری داشته باشد، bedroom را به سمت سبک کلاسیک بیشتر سوق می دهد. پس استفاده از یک مبل کلاسیک در گوشه ای اتاق لباس به سبک کلاسیک گزینه مناسبی است. همچنین بعضی از کلوزت روم ها به سبک کلاسیک از جزیره در وسط اتاق استفاده می کنند. ناگفته نماند که چراغ یا منبع روشنایی در اتاق لباس کلاسیک بایستی با رنگ و فرم کمد هماهنگی داشته باشد.

طراحی به سبک مینیمال و ساده

یک کمد چشم نواز و مینیمال، کف، رنگ دیوار، لباس ها و وجود آیتم ها در تعداد کم، ظاهر شیک، ساده و مرتب به اتاق مخصوص خواب می بخشد. همچنین استفاده از قفسه، کشو و طبقه هایی به رنگ سفید در درست کردن کمد دیواری به ساده تر و بزرگ تر به نظر رسیدن محیط اتاق لباس در متراژ کم کمک می کند.

کلوزت روم در اتاق خواب به سبک مدرن

کلوزت روم ها در خانه هایی با دکوراسیون سبک مدرن بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. این فضا در اکثر مواقع در bedroom ایجاد می شود. ولی در برخی شرایط در اتاق جداگانه جهت نگهداری جداگانه لباس، تعویض و سازماندهی آن ها طراحی و تولید می گردد و نظم و زیبایی خاصی به منزل مسکونی می بخشد. انتخاب و تعویض لباس در بازه زمانی خیلی کوتاه و استفاده بهینه از بی استفاده ترین فضای موجود در اتاق از ویژگی های مهم طراحی و اجرای کلوزت روم است. در این نوع اتاق لباس شلف، کمد دیواری و دیگر ابزارآلات برای سازماندهی همچون تقسیم کننده ها، قفسه های کفش، قلاب های دیواری جهت نظم دهی لباس ها به کار برده می شوند. همچنین در کلوزت روم به سبک مدرن عواملی همچون استفاده از آینه، توجه ویژه به دکوراسیون داخلی، تفکیک درست لباس ها و نورپردازی از اهمیت خاصی برخوردار است.

انواع کلوزت روم در اتاق خواب بر اساس محل قرارگیری کمدها

مطابق نیاز هر شخص، کلوزت روم می تواند در متراژ و طرح های مختلفی ساخته شود که متداول ترین آن ها به شرح زیر است.

مدل یک طرفه در اتاق خواب

رایج ترین روش طراحی اتاق لباس همان کلوزت روم یک طرفه است که به آسانی در دسترس صاحب اتاق قرار می گیرد. همچنین در این نوع کلوزت روم تنها یکی از دیوارها که بیشتر با درب ورودی روبه‌رو است، تقسیم بندی و قفسه بندی می شود. پس چنین کلوزت روم کوچک با کمترین فضای بایستی عمقی کمتر از یک کمد سایز بزرگ به اندازه 1.20 الی 1.50 داشته باشد. بنابراین فضای دسترسی تقریباً 90 سانتی متر و فضای ذخیره سازی نیز تقریباً 60 سانتی متر عمق دارد.

مدل دو طرفه در اتاق خواب

در کلوزت روم دو طرفه، فضاهایی که برای تقسیم بندی و قفسه بندی به کار می روند، تقریباً روبه‌روی هم واقع می شوند و مسیری باریک در وسط کمدها به وجود می آورند. همچنین عمق چنین کلوزت روم هایی به آسانی قابل تغییر می باشند که سایزهای 1.20 الی 1.80 را در بر می گیرند. البته در دیوارهای روبه‌رو، دو سری جا برای ذخیره سازی کفش، کیف و … ساخته شده است. فضای بین این دو سری چیزی حدود 90 سانتی متر و هر کدام تقریباً از 60 سانتی متر عمق برخوردار می باشند. از دیگر مزایای کلوزت روم دو طرفه این است که اگر فضای کمی برای قفسه بندی وجود داشته باشد، باید یک طرف را با میله یا قفسه به عمق 50 سانتی متر و طرف دیگر را سبدهایی تکمیل نمود. این سبدها گزینه مناسبی برای کفش و پوشاک تا شده هستند که بایستی فضای دسترسی آن‌ها به عمق 85 الی 90 سانتی متر و عمق سبدها 30 الی 46 سانتی متر باشند.

مدل جزیره

به طور معمول در اکثر کلوزت روم های دو طرفه نوعی کمد کوتاه در وسط آن‌ها قرار می گیرد که طراحی را تکمیل کرده و عنوان جزیره را به خود اختصاص داده است. در این نوع اتاق لباس می توان هر سه طرف دیوار را طراحی نمود. البته رد برخی شرایط نیز دو طرف دیوار طراحی می شود و در طرف سوم ابزار کاربردی همچون آینه قرار می گیرد. همچنین اگر در وسط این نوع کلوزت روم از جزیره استفاده شود، مسلماً چیزی به عنوان مشکل فضا و متراژ وجود ندارد. ناگفته نماند که فقط در فضاهایی امکان تعبیه جزیره وجود دارد که از طرف کمد حدود 90 سانتی متر فاصله وجود داشته باشد.

کلوزت روم کامل

در کلوزت روم کامل از بیشترین فضای برای طراحی و ساخت قفسه بندی استفاده می شود. درنتیجه نیاز به توضیح چندانی ندارد.

دکوراسیون داخلی کلوزت روم در اتاق خواب

توجه به مبل فانتزی، آینه، پاف، لوسترها و آباژورهای مدرن، استفاده از گیاهان و گل های طبیعی، رنگ آمیزی، نورپردازی و چندین نکات خلاقانه دیگر می تواند محیطی دل نشین و زیبا را در کلوزت روم به وجود آورد. همچنین یکی از تاثیرگذارترین عوامل در ایجاد آسودگی و حس آرامش در کلوزت روم به طراحی دکوراسیون داخلی و نوع چیدمان فضا بر می گردد.

بنابراین نکات خلاقانه و ایده ها در طراحی و ساخت دکوراسیون داخلی اتاق لباس موجب می شود که فضای چنین اتاقی جذاب و دل نشین باشد. البته در طراحی و چیدمان کلوزت روم بایستی نکاتی مانند سبک معماری bedroom و کل خانه، هماهنگی و همخوانی رنگ ها، نورپردازی مناسب، تعادل انرژی و آرامش و تناسب وسایل تزئینی و دکوراسیون را در نظر گرفت. ناگفته نماند که فضای اتاق لباس به علت قرارگیری لباس، کیف و کفش فراوان باید از مبلمان فراوان و وسایل تزئینی به دور باشد.

شلف و کمد دیواری کلوزت روم در اتاق خواب

یک تک مناسب از کاغذی دیواری را به اشکال هندسی همچون مستطیل یا مربع برش دهید. سپس در گوشه ای از اتاق بچسبانید و یک طاقچه از جنس چوب روی آن تعبیه نمایید. در مرحله آخر وسایل تزئینی همچون گلدان یا مجسمه را روی آن بگذارید. البته برای دیوارهایی به رنگ سفید از کاغذهای تیره و رنگی استفاده کنید. همچنین کنج اتاق گزینه خوبی برای نصب انواع شلف های چوبی است. بنابراین چنین ایده های ساده، جلوه و نمای ویژه ای به دیوار اتاق لباس می بخشد. از دیگر کاربردهای شلف در کلوزت روم bedroom می توان به مکان مناسب برای اکسسوری ها، ساعت ها، عینک ها و کیف های کوچک اشاره کرد.

کمد دیواری کلوزت روم در اتاق خواب یکی دیگر از روش های رایج در دکوراسیون داخلی است که اتاق را منظم تر جلوه می دهد. پس استفاده از انواع محفظه ها، کمدها و رگال ها برای چیدن انواع لباس ها همچون پیراهن ها، تی شرت ها، پالتوها و شلوارها به صورت جداگانه مناسب است. این کمدهای دیواری می توانند دارای محفظه هایی با درب شیشه ای باشند.

ابعاد فضای آویز کلوزت روم در اتاق خواب

لباس هایی که برای حفظ ظاهر به آویختن نیاز دارند باید در فضایی با عرض 50 الی 60 سانتی متر قرار گیرند. البته ارتفاع فضای آویز بسته به نوع لباس متفاوت بوده و برای لباس هایی همچون دامن، تاپ، تی شرت تقریباً نصف ارتفاع پالتو، کت های بلند و پیراهن است. بنابراین برای لباس های کوتاه، حداقل ارتفاع 107 سانتی متر است که به صورت یک الی دو ردیف بر روی هم قرار می گیرند. ولی برای لباس های بلند به حداقل ارتفاع 168 سانتی متر نیاز است که فضای باقی مانده را می توان با قفسه هایی به طول 30 الی 35 سانتی متر پر نمود. ناگفته نماند که فاصله میله تا سقف آویز باید 5 سانتی متر باشد.

ابعاد قفسه و کشو کلوزت روم در اتاق خواب چقدر باشد؟

یکی از موارد مهم در طراحی و ساخت کلوزت روم نحوه چینش کشوها و قفسه ها است تا فضای کافی در اختیار صاحب اتاق بگذارد. پس اگر قفسه یا کشو در پایین یا بالای فضای آویز مورد استفاده قرار می گیرد بایستی دارای عمق یکسان یا 60 سانتی متر باشد. اما در شرایطی که کشوها و قفسه ها مستقل هستند و در فضای بازتری چیده می شوند، معمولی ترین عمق 30 سانتی متر است. همچنین ارتفاع قفسه ها باید نزدیک به هم و قابل تنظیم باشند. زیرا چیدن تعدادی وسیله روی یکدیگر هم نظافت و هم استفاده را سخت تر می کند. ناگفته نماند که اگر ارتفاع کشوها از دید انسان بالاتر باشد به دلیل نداشتن تسلط به داخل آن ها، استفاده از کشوها سخت تر می شود.

ابعاد فضای لباس پوشیدن در کلوزت روم اتاق خواب

برای اینکه امکان پوشیدن لباس در کلوزت روم اتاق خواب وجود داشته باشد، بایستی برای این فضا متراژی به اندازه 90*120 در نظر گرفت. همچنین فضای لازم برای نشستن راحت، پوشیدن لباس، کفش و باز کردن آرنج به متراژی به اندازه 120 سانتی متر نیاز است. زمانی که استاندارد تمام فضا پیدا شد و کلوزت روم بر اساس این استانداردها و نیازها طراحی گردید، برای افزایش ظرفیت فضا رعایت چند نکته زیر ضروری است.

  • کشوها به صورت درست و استاندارد تقسیم بندی شوند.
  • از قسمت های درونی درب ها می توان برای جاسازی انواع لوازم جانبی، روسری، کراوات و کمربند استفاده کرد.
  • تا جای ممکن کلیه تقسیم بندی ها باید قابل تنظیم طراحی و ساخته شوند.
  • جعبه هایی با ارتفاع زیاد برای قفسه های نسبتاً بلند و یا در قفسه های گوشه جاسازی شوند.

مراکز معتبر برای خرید اکسسوری کلوزت روم

کلوزت روم اتاق خواب به یکسری اکسسوری همچون آینه قاب دار، آینه قدی، میز آرایش، پاف یا صندلی، رگال و … غیره نیاز دارد که باید در مرحله اول طراحی اتاق لباس لیست گردد. پس قبل از اجرای پروژه کلوزت روم می توان به یکی از فروشگاه های معتبر محل زندگی مراجعه کرد. البته امروزه با پیشرفت تکنولوژی و توسعه کسب و کارهای اینترنتی دیگر نیازی به مراجعه حضوری نیست. بنابراین تنها با یک کلیک در موتور جست و جو می توان به مراکز معتبر اکسسوری کلوزت روم به صورت آنلاین دسترسی پیدا کرد. ناگفته نماند که یکی از این فروشگاه های اینترنتی فروشگاه ایما یراق است که در زیر معرفی می گردد.

فروشگاه ایما یراق یکی از معتبرترین و مجهزترین فروشگاه های اینترنتی بوده که کلیه یراق آلات به روز دنیا را عرضه می کند. البته این فروشگاه با پشتوانه انبارهای متعدد و مراکز پخش، فعالیت خود را به صورت اینترنتی و کاملاً گسترده آغاز نموده است. همچنین همه روزه محصولات خود را به تمام نقاط ایران ارسال می نماید که یکی از پرطرفدارترین محصولات آن به یراق آلات کلوزت روم در اتاق خواب تعلق دارد.

آنچه در این مقاله می خوانید

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.