×

10 ایده برای فضا سازی یونیت کابینت

حدیث روزبهانی
09 مهر 1399
دقیقه زمان برای مطالعه
10 ایده برای فضاسازی یونیت کابینت

روزانه همه ی ما درگیر فعالیت های مختلف زیادی در آشپزخانه می باشیم و نیاز داریم این محیط به گونه ای طراحی شده باشد که بتوانیم با فراغ بال و خیالی آسوده به سرو غذا، آشپزی یا شست و شو ادامه دهیم. در دنیای امروز مساحت آپارتمانها روز به روز کوچکتر شده در حالیکه وسایل و لوازم زندگی افزایش می یابند. لذا نیاز است که محیط آشپزخانه خود را به گونه ای فضاسازی کنیم که بتوان همه ی وسایل خود را در آن جای داد در حالیکه کاربری آسانی در این محیط حس کنیم.

در برخی آشپزخانه های بزرگ نیز علیرقم همه ی کشو ها و یونیت های کابینت جای کافی برای همه ی وسایل پیدا نمی شود که باید نحوه چیدمان و ذخیره سازی لوازم مورد بررسی قرار بگیرد. امروزه برای کاربری آسان در منزل تنها وجود قفسه و کشو کافی نمی باشد و نیاز به نصب تجهیزات ریلی و اکسسوری های مربوط به کابینت برای فضاسازی بهینه در این محیط می باشد.

در اینجا به معرفی چند ایده برای فضاسازی یونیت کابینت و استفاده بهینه از محیط آشپزخانه می پردازیم.

تقسیم کننده کشو

استفاده از تقسیم کننده کشو برای فضا سازی یونیت کابینت

اگر قاشق، چنگال ، ملاقه و ظروفی از این دسته در کشو قرار داده اید و کشوی کابینت شما پس از چند بار استفاده مدام به هم ریخته است با تهیه تقسیم کننده کشو می توان به راحتی از شر بهم ریختگی این لوازم آسوده شد. تقسیم کننده کشو یکی از تجهیزاتی است که در آن برای هر کدام از لوازم آشپزی بخشی جداگانه تعبیه شده و با قرار دادن قاشق، چنگال، چاقو، ملاقه در قسمتی جدا دیگر احتمال گم شدن یا به هم ریختگی این وسایل وجود ندارد. این محصول با ایجاد فضایی منظم و سازمان یافته یکی از محصولاتی است که فضای کشو کابینت را بهینه می کند.

قلاب اس یا آویز لیوان

استفاده از قلاب اس برای آویز لیوان

اگر آبچکان کابینت شما به اندازه کافی فضای لازم برای قرار دادن لیوان ندارد می توانید با نصب قلاب اس یا تهیه آویز لیوان فضای کافی برای شست وشوی لیوان ایجاد کنید. با نصب لیوان به قلاب یا آویزان کردن آن در آویز لیوان آنها به آسانی خشک می شوند بدون اینکه بر بدنه آنها لکه باقی بماند. شما می توانید تعداد زیاد قلاب اس که کمترین فضا را اشغال می کنند به کابینت آشپزخانه آویزان کرده تا لیوان های دسته دار و فنجان را به آن آویزان کنید. همینطور از جا لیوانی آویز برای لیوان های بدون دسته و بلند می توان استفاده کرد.

استفاده بهینه از درب کابینت

شما می توانید بر روی درب کابینت سبد مواد شوینده یا سبدهای نگه دارنده دیگر نصب کرده و با بهینه سازی این فضا با استفاده از این ایده آشپزخانه خود را مجهزتر کنید. سبدهای پشت درب کابینت معمولا دو طبقه و با ارتفاع متفاوت می باشند که میتوان حتی مواد شوینده با ارتفاع زیاد را در پشت درب آویزان کرد. در سبدهای مواد شوینده می توان مایع ظرفشویی و پودر لباسشویی قرار داد که دیواره مفتولی این سبد مانع از افتادن آن خواهد بود.

از دیگر ایده های جالب برای استفاده بهینه از پشت درب کابینت نصب میله نگهدارنده درب قابلمه می باشد. درب های قابلمه معمولا جاگیر بوده و همیشه به دنبال مکانی مناسب برای قرار دادن آنها می باشیم.شما می توانید با نصب میله به پشت درب، درب قابلمه را ا از لابلای میله عبور داده به گونه ای که هرگز از آن نیفتد.

جا ادویه

حتما برای شما پیش آمده که در هنگام آشپزی به دنبال ادویه جات مخصوص غذا بگردید. قرار دادن ادویه جات در کابینت به صورت پشت سر هم معمولا باعث بی نظمی و به هم ریختگی کابینت می شود. حتما برای شما پیش آمده که پس از آشپزی با کابینتی در هم ریخته و نامنظم مواجه شده اید. یکی از مواردی که بانوان منزل از آن شکایت دارند  دشواری استفاده از ادویه جات چیده شده در طبقه کابینت در حین آشپزی می باشد. همینطور معمولا مقداری از ادویه جات در کف کابینت می ریزد که ناچار به تمیز کردن آن که کار آسانی نیست می شویم چرا که ادویه جات معمولا دارای رنگ بوده و جای رنگ در کف کابینت  به سختی پاک می شود.

ایده مناسب برای استفاده صحیح از ادویه جات نصب جا ادویه می باشد. خوشبختانه جا ادویه در شکلهای متنوعی در بازار موجود است که با توجه به کاربری و فضای آشپزخانه و همینطور با توجه به میزان هزینه ای که قصد دارید جهت بهینه سازی فضای آشپزخانه خرج کنید می توانید نوع آن را انتخاب کنید.

در اینجا به معرفی سه نوع جا ادویه می پردازیم که از بهترین انواع مناسب آشپزخانه می باشد.

جا ادویه کشویی

جا ادویه کشویی ایده ای برای استفاده راحت از ادویه جات

یکی از محصولات جالب بازار جا ادویه کشویی می باشد که به صورت ریلی حرکت کرده و می توان ادویه جات را در طبقات این محصول جای داد.  با کشیدن درب کابینت به صورت کشو به سمت بیرون به تمامی ادویه جات  دست می یابید. با چینش ادویه جات در طبقات این محصول تمامی ظروف ادویه با چینشی آراسته در جلوی دست شما قرار می گیرد و با سهولت امکان آشپزی آسان را فراهم می کند.

جا ادویه روی درب

جا ادویه روی درب برای فضا سازی بیشتر کابینت

محصولی دیگر که طرفداران زیادی دارد و فضای بسیار کمی اشغال می کند جا ادویه روی درب بوده که با نصب آن از فضای پشت درب کابینت به خوبی می توان استفاده کرد. شما می توانید ظروف ادویه را در ردیف های منظم و کنار هم قرار دهید و در حین آشپزی ادویه مورد نظر خود را بردارید بدون آنکه نگران ریخته شدن ظروف ادویه یا بی نظمی باشید. همینطور ادویه جات نقش اصلی را در طعم غذاهای شما بازی می کنند و نیاز است چیدمان آنها در محلی نزدیک به اجاق گاز که به راحتی بتوان از آن استفاده کرد باشد.

جا ادویه آویز

جا ادویه آویز

اگر امکان نصب جا ادویه کشویی یا جا ادویه روی درب ندارید می توانید با تهیه جا ادویه آویز که تنها به یک میله نگهدارنده مخصوص آویزان می شود امکان استفاده آسان از ادویه جات را به وجود آورید. یکی از فضاهایی که شاید کمتر به ذهن خطور کند استفاده بهینه از دیوار بالای گاز می باشد. شما می توانید با تهیه جا ادویه فلزی و آویز آن به میله نگهدارنده آن که به دیوار نصب می شود ادویه جات مخصوص آشپزی را در معرض دید داشته باشید بدون آنکه همچون گذشته نیاز به خم و راست شدن مداوم برای برداشتن آن از قفسه کابینت داشته باشید.

استفاده از سطل زباله ریلی

استفاده از سطل زباله ریلی برای فضا سازی یونیت کابینت

سطل زباله ریلی یکی از محصولات پرکاربرد در هر آشپزخانه ایست که از پراکنده شدن بوی بد زباله جلوگیری کرده و با مخفی شدن در درون کابینت جلوه زیبای آشپزخانه را حفظ می کند. سطل های زباله ریلی در انواع و ابعاد مختلف به صورت دو مخزنه و تک مخزنه در بازار موجودند که می توان سایز مناسب کابینت خود را از میان انواع متنوع پس از اندازه گیری پیدا کرد و معمولا این محصول در کابینت زیر سینک که نزدیک به محل شست و شوست نصب می شود.

یکی از ویژگی های جالب این محصول امکان استفاده از فضای بالای آن می باشد چرا که درب این محصول به صورت فیکس  بر روی فریم قرار گرفته و می توان روی آن لوازم دیگر چید. از دیگر نکات مثبت سطل های زباله ریلی می توان به عدم نیاز به برداشتن و گذاشتن درب آن همچون سطل های زباله معمولی اشاره کرد.

استفاده از کنج ها

سوپری مخصوص کنج

در هر آشپزخانه ای کنج های کنار دیوار در یونیت های کابینت به دلیل دسترسی مشکل، معمولا بی استفاده باقی می مانند که باید به فکر راه حلی کاربردی برای استفاده بهینه از این فضا بود.

سوپری های مخصوص کنج یکی از خوش ایده ترین محصولات بازار برای استفاده بهینه از فضای کنج یونیت می باشد. این محصول به راحتی در درون یونیت چرخش کرده و سپس از آن بیرون می آید. با قرار گرفتن سوپری در زیر دست، شما به همه لوازم دستیابی پیدا می کنید.

یکی دیگر از محصولات مخصوص کنج، سبد آویز کنج می باشد که می توانید در آن مواد شوینده، اسکاج یا دیگر وسایل خود را بچینید.

جا حبوباتی ریلی

جا حبوبات و جا برنجی ریلی

حبوبات از جمله مواد غذایی است که در منزل به مقدار زیاد انبار می کنیم چرا که این مواد نیاز به نگهداری در یخچال نداشته و تا مدت ها خراب نمی شود. اما این مواد غذایی دارای وزن سنگینی است و حجم زیادی اشغال می کند که باید به فکر ظرف مناسبی برای نگهداری از آن بود. با نصب جا حبوباتی ریلی می توانید حبوبات خود را از مواد غذایی دیگر جدا کنید. این محصول دارای مخزن های جداگانه ای برای قرار دادن حبوبات می باشد. با استفاده از این ایده فضای لازم برای نگهداری حبوبات در یونیت کابینت ایجاد شده و دیگر نیاز نیست حبوبات را در شیشه های کم جا و در کنار ادویه جات بچینید.

جا برنجی ریلی

ظرف مخصوص برنج یکی از ظروفی است که حجم زیادی اشغال می کند و باید به دنبال فضایی مناسب برای گنجاندن این ظرف در یونیت کابینت باشیم. همینطور وزن این ظرف سنگین بوده و مدام نمی توان آن را جابجا کرد. از طرف دیگر قرار دادن ظرف برنج در معرض دید ایده جالبی به نظر نمی آید چرا که این ظرف فضای زیادی اشغال می کند و نمی توان محل مناسبی در روی کانتر کابینت برای آن پیدا کرد. همینطور ظروف بزرگ جا برنج به راحتی در کابینت جا نخواهد شد و از طرف دیگر نمی توان ظرف سنگین برنج را مدام بلند کرد. با تهیه جا برنجی ریلی دیگر نیاز به جا بجا کردن ظرف سنگین برنج نبوده و با فشار کمترین نیرو این محصول از جای خود خارج می شود و در دسترس ما قرار می گیرد.

 

تجهیزات آویز

استفاده از تجهیزات آویز برای استفاده بهینه از فضای دیوارهای آشپزخانه

تجهیزات آویز به وسایلی مانند جا قاشقی، جا اسکاجی، جا دستمال رولی آویز، جا ادویه آویز، جا لیوانی و غش گیر سینی آویز گفته می شود که به وسیله ی یک میله نگهدارنده مخصوص آیزان کردن این تجهیزات در آشپزخانه ،قابل استفاده می باشند.

در هر آشپزخانه ای دیوارهای کم کاربرد پیدا شده که می توان با نصب تجهیزات آویز که بسیار کاربردی و کم جا هستند از این فضا استفاده بهینه کرد.

 

جابطری و کنسرو

سوپری مخصوص جا بطری و کنسرو برای ذخیره مواد غذایی

بطری های روغن و کنسروها از مواد غذایی می باشند که معمولا نیاز به نگهداری در یخچال ندارند. گاهی به دلیل فضای کم ناچار به چیدن بطری ها و کنسروها در ردیف های عقب کابینت می شویم و گاها فراموش خواهیم کرد که اصلا این مواد غذایی را قبلا خریداری کرده ایم. از دیگر مشکلاتی که در هنگام چیدن این مواد غذایی با آن مواجه می شویم افتادن زیاد بطری های مرتفع و احتمال ریختن روغن در کف کابینت یا آشپزخانه می باشد که تمیز کردن آن امری بس دشوار است. سوپری های مخصوص جا بطری و جا کنسرو این مشکل را حل کرده و با اشغال کمترین فضا بهترین مکان را برای این مواد غذایی فراهم می کند.

جا قابلمه

سبد ریلی مخصوص جا قابلمه

قابلمه یکی از ظروف ضروری آشپزی محسوب می شود که معمولا از جنس چدن و تفلون ساخته می شوند و برای آن هزینه بالایی پرداخته ایم. این ظروف نیاز است در مکانی نگهداری شوند که به آن خط و خش نیفتد. با استفاده از جاقابلمه ریلی می توان قابلمه ها را به شکلی جدا گانه بر روی آن چیده و دیگر نگران آسیب این ظروف نباشید.

سوپریخچالی

استفاده از سوپریخچالی برای ذخیره مواد غذایی در آشپزخانه

سوپر یخچالی محصولی جدید و کارآمد برای چیدن مواد غذایی که به یخچال نیاز دارند می باشد. این محصول در انواع مختلف و با ارتفاع متنوع مخصوص یونیت های با طول ، عرض  و ارتفاع مختلف یافت می شود. مدل سوپر وسط این محصول حتی در عرض های بسیار کم نیز قابل نصب می باشد و مدل یخچالی این محصول به گونه ایست که درب آن مانند درب یخچال دارای طبقه می باشد و هم می توان درون سوپری و هم بر روی درب آن مواد غذایی قرار داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

راهنمای انتخاب دستگیره کابینت آشپزخانه بر اساس سایز

تعیین سایز دستگیره های خطی و یا همان دستگیره های دو پیچ کابینت می تواند دلهره آور ...
imausr
23 شهریور 1400
چگونه ریل ساچمه ای مناسب کشو را تشخیص دهیم؟

چگونه ریل ساچمه ای مناسب کشو را تشخیص دهیم؟

ریل ساچمه ای مناسب کشو انواعی دارد که لازم است با این محصولات آشنا شده تا بتوانید ...
حدیث روزبهانی
25 مهر 1400
30 مدل از برندهای مختلف آبچکان آشپزخانه

30 مدل از جدیدترین آبچکان ظرفشویی کابینت

برای آشپزخانه انتخاب آبچکان مناسب به اندازه انتخاب اجاق گاز و یخچال اهمیت دارد. ما روزانه به ...
حدیث روزبهانی
25 مرداد 1400
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • SKU
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • Add to cart
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه